2220CC224MAT1A
DigiKey Part Number
2220CC224MAT1A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2220CC224MAT1A
Description
CAP CER 0.22UF 630V X7R 2220
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±20% 630V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2220CC224MAT1A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.130" (3.30mm)