1825WA561KAT3A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Parametric Equivalent
Similar
KEMET
560 pF ±10% 2500V (2.5kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1825 (4564 Metric)
1825WA561KAT3A
DigiKey Part Number
1825WA561KAT3A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1825WA561KAT3A
Description
CAP CER 560PF 2.5KV C0G/NP0 1825
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1825WA561KAT3A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)