18251C564KAT2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
Upgrade
Knowles Syfer
KEMET
0.56 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1825 (4564 Metric)
18251C564KAT2A
DigiKey Part Number
18251C564KAT2A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
18251C564KAT2A
Description
CAP CER 0.56UF 100V X7R 1825
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.050" (1.27mm)