1812HC471KAT2A
DigiKey Part Number
478-KGM43ER73U471KVTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM43ER73U471KVCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM43ER73U471KVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812HC471KAT2A
Description
CAP CER 470PF 3KV X7R 1812
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 pF ±10% 3000V (3kV) Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)