1808CC683KAZ2A
DigiKey Part Number
478-1808CC683KAZ2ATR-ND - Tape & Reel (TR)
478-1808CC683KAZ2ACT-ND - Cut Tape (CT)
478-1808CC683KAZ2ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1808CC683KAZ2A
Description
CAP CER 0.068UF 630V X7R 1808
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.068 µF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1808CC683KAZ2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination, High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1808 (4520 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.181" L x 0.079" W (4.60mm x 2.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.087" (2.20mm)