12101C563KAT4A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
Upgrade
KEMET
Similar
Murata Electronics
0.056 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
12101C563KAT4A
DigiKey Part Number
12101C563KAT4A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12101C563KAT4A
Description
CAP CER 0.056UF 100V X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)