1206AC222KAT1A
DigiKey Part Number
478-2953-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-2953-1-ND - Cut Tape (CT)
478-2953-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206AC222KAT1A
Description
CAP CER 2200PF 1KV X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
1206AC222KAT1A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)