1206AC103KAT2A
DigiKey Part Number
478-KGM31AR73A103KUTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM31AR73A103KUCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM31AR73A103KUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206AC103KAT2A
Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1206AC103KAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)