12065C394KAT2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 5.777
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Murata Electronics
0.39 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
12065C394KAT2A
DigiKey Part Number
12065C394KAT2A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12065C394KAT2A
Description
CAP CER 0.39UF 50V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
12065C394KAT2A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)