12061C105MAZ2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 1.316
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 6.720
Datasheet
1 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
12061C105MAZ2A
DigiKey Part Number
478-KGF31GR72A105MUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12061C105MAZ2A
Description
CAP CER 1UF 100V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
12061C105MAZ2A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)