12061A301JAT2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 1.878
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
300 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
12061A301JAT2A
DigiKey Part Number
12061A301JAT2A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12061A301JAT2A
Description
CAP CER 300PF 100V NP0 1206
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
12061A301JAT2A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)