100B200JTN500XT1K
DigiKey Part Number
1284-100B200JTN500XT1KTR-ND - Tape & Reel (TR)
1284-100B200JTN500XT1KCT-ND - Cut Tape (CT)
1284-100B200JTN500XT1KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
100B200JTN500XT1K
Description
CAP CER 20PF 500V P90 1111
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 pF ±5% 500V Ceramic Capacitor P90 1111 (2828 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
100B200JTN500XT1K Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Q, Low Loss, Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1111 (2828 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.102" (2.59mm)