08055E104KAT2A
DigiKey Part Number
08055E104KAT2A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08055E104KAT2A
Description
CAP CER 0.1UF 50V Z5U 0805
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor Z5U 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
08055E104KAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
10°C ~ 85°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)