08055C273K4T2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
0.027 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
08055C273K4T2A
DigiKey Part Number
478-KAM21BR71H273KTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08055C273K4T2A
Description
CAP CER 0.027UF 50V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
08055C273K4T2A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)