08055A820GAT2M is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 4.801
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 12.883
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
Knowles Syfer
Direct
KEMET
YAGEO
YAGEO
Vishay Vitramon
In Stock: 234
Vishay Vitramon
Knowles Syfer
82 pF ±2% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
08055A820GAT2M
DigiKey Part Number
08055A820GAT2M-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08055A820GAT2M
Description
CAP CER 82PF 50V NP0 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
08055A820GAT2M Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)