08055A200GAT2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 11.738
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
Direct
KEMET
YAGEO
YAGEO
20 pF ±2% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
08055A200GAT2A
DigiKey Part Number
08055A200GAT2A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08055A200GAT2A
Description
CAP CER 20PF 50V NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
08055A200GAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)