08055A150GA12A is available for purchase but is not normally stocked.
KYOCERA AVX
In Stock: 11.515
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
Knowles Syfer
Direct
KEMET
In Stock: 869
YAGEO
YAGEO
In Stock: 581
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
In Stock: 495
Knowles Syfer
15 pF ±2% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
08055A150GA12A
DigiKey Part Number
08055A150GA12A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08055A150GA12A
Description
CAP CER 15PF 50V NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
08055A150GA12A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)