08053C225K4Z2A
DigiKey Part Number
478-KAF21KR71E225KUTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KAF21KR71E225KUCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KAF21KR71E225KUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08053C225K4Z2A
Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
08053C225K4Z2A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±10%
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)