08053C103M4T4A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 750
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 59.959
Parametric Equivalent
10000 pF ±20% 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
08053C103M4T4A
DigiKey Part Number
478-KAM21BR71E103MMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08053C103M4T4A
Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
08053C103M4T4A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)