0612ZC225KAT2A
DigiKey Part Number
478-KGL31NR71A225KUTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGL31NR71A225KUCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGL31NR71A225KUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0612ZC225KAT2A
Description
CAP CER 2.2UF 10V X7R 0612
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 0612 (1632 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0612ZC225KAT2A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL (Reverse Geometry)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0612 (1632 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.050" (1.27mm)