0603YC105KAT4A
DigiKey Part Number
478-KGM15BR71C105KMTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM15BR71C105KMCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM15BR71C105KMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603YC105KAT4A
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
0603YC105KAT4A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)