0508ZD105KAT2A
DigiKey Part Number
478-0508ZD105KAT2ATR-ND - Tape & Reel (TR)
478-0508ZD105KAT2ACT-ND - Cut Tape (CT)
478-0508ZD105KAT2ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0508ZD105KAT2A
Description
CAP CER 1UF 10V X5R 0508
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0508 (1220 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0508ZD105KAT2A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Features
Low ESL (Reverse Geometry)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)