04024Z105KAT2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 3.490
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 24.565
Datasheet
Upgrade
Murata Electronics
Parametric Equivalent
1 µF ±10% 4V Ceramic Capacitor X7S 0402 (1005 Metric)
04024Z105KAT2A
DigiKey Part Number
478-KGM05AS70G105KHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04024Z105KAT2A
Description
CAP CER 1UF 4V X7S 0402
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
04024Z105KAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)