04023A100CAT2A
DigiKey Part Number
478-12605-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-12605-1-ND - Cut Tape (CT)
478-12605-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04023A100CAT2A
Description
CAP CER 10PF 25V NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 pF ±0.25pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
04023A100CAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.56mm)