STX-3500-5NTR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STX-3500-5NTR |
Description | CONN JACK STEREO 3.5MM SMD R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STX-3500-5NTR Models |
Category | Mounting Type Surface Mount, Right Angle |
Mfr | Termination Solder |
Series | Shielding Unshielded |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Features Board Guide |
Part Status Active | Operating Temperature -25°C ~ 85°C |
Connector Type Phone Jack | Voltage - Rated 16VDC |
Gender Female | Current Rating (Amps) 300 mA |
Signal Lines Stereo (3 Conductor, TRS) | Contact Material - Plating Silver |
Industry Recognized Mating Diameter | Body Color Black |
Actual Diameter 0.142" (3.60mm) | Housing Material Thermoplastic |