K22XHT-E9P-NJ30
DigiKey Part Number
2092-K22XHT-E9P-NJ30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K22XHT-E9P-NJ30
Description
CONN D-SUB PLUG 9POS R/A SOLDER
Customer Reference
Detailed Description
9 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K22XHT-E9P-NJ30 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
2A
Connector Style
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
30V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Contact Form
Stamped
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E)
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Contact Type
Signal
Contact Material
Brass
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C