SR732ETTD7R50F
DigiKey Part Number
2019-SR732ETTD7R50FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR732ETTD7R50F
Detailed Description
7.5 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
SR732ETTD7R50F Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.102" W (3.20mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)