SR732ERTTD2R40F
DigiKey Part Number
2019-SR732ERTTD2R40FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR732ERTTD2R40F
Description
RES 2.4 OHM 1% 1/2W 1210
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.4 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
SR732ERTTD2R40F Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.102" W (3.20mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)