SR732BTTDR294D
DigiKey Part Number
2019-SR732BTTDR294DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR732BTTDR294D
Detailed Description
294 mOhms ±0.5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
SR732BTTDR294D Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)