SR731JTTD6R34F
DigiKey Part Number
2019-SR731JTTD6R34FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR731JTTD6R34F
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.34 Ohms ±1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
SR731JTTD6R34F Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)