SG73S1ETTP273G is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
27 kOhms ±2% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thick Film
SG73S1ETTP273G
DigiKey Part Number
2019-SG73S1ETTP273GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SG73S1ETTP273G
Description
RES 27K OHM 2% 1/8W 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
SG73S1ETTP273G Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)