SG73P2BTTD151G
DigiKey Part Number
2019-SG73P2BTTD151GTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-SG73P2BTTD151GCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-SG73P2BTTD151GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SG73P2BTTD151G
Description
RES 150 OHM 2% 3/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 Ohms ±2% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
SG73P2BTTD151G Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)