SG73P1JTTD3161F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KOA Speer Electronics, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
3.16 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
SG73P1JTTD3161F
DigiKey Part Number
2019-SG73P1JTTD3161FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SG73P1JTTD3161F
Description
RES 3.16K OHM 1% 1/3W 0603
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SG73P1JTTD3161F Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)