SG73P1JTTD100J
DigiKey Part Number
2019-SG73P1JTTD100JTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-SG73P1JTTD100JCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-SG73P1JTTD100JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SG73P1JTTD100J
Description
RES 10 OHM 5% 1/3W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SG73P1JTTD100J Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)