SG73P1EWTTP4021F
DigiKey Part Number
2019-SG73P1EWTTP4021FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-SG73P1EWTTP4021FCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-SG73P1EWTTP4021FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SG73P1EWTTP4021F
Description
RES 4.02K OHM 1% 1/4W 0402
Detailed Description
4.02 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)