RK73H2HTTE5761D
DigiKey Part Number
2019-RK73H2HTTE5761DTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73H2HTTE5761DCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73H2HTTE5761DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73H2HTTE5761D
Description
RES 5.76K OHM 0.5% 3/4W 2010
Detailed Description
5.76 kOhms ±0.5% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RK73H2HTTE5761D Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)