RK73H2HTTE2801F
DigiKey Part Number
2019-RK73H2HTTE2801FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73H2HTTE2801FCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73H2HTTE2801FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73H2HTTE2801F
Description
RES 2.8K OHM 1% 3/4W 2010
Detailed Description
2.8 kOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RK73H2HTTE2801F Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)