RK73H2BTTD1200D is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
120 Ohms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RK73H2BTTD1200D
DigiKey Part Number
2019-RK73H2BTTD1200DTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73H2BTTD1200DCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73H2BTTD1200DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73H2BTTD1200D
Description
RES 120 OHM 0.5% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RK73H2BTTD1200D Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)