RK73H1JTTD2400F is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 37.141
Datasheet
Parametric Equivalent
Rohm Semiconductor
In Stock: 99.550
Datasheet
240 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RK73H1JTTD2400F
DigiKey Part Number
2019-RK73H1JTTD2400FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73H1JTTD2400FCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73H1JTTD2400FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73H1JTTD2400F
Description
RES 240 OHM 1% 1/8W 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
RK73H1JTTD2400F Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)