RK73H1ERTTP1911D
DigiKey Part Number
2019-RK73H1ERTTP1911DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73H1ERTTP1911D
Description
RES 1.91K OHM 0.5% 1/10W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.91 kOhms ±0.5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RK73H1ERTTP1911D Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)