RK73B3ATTE166J
DigiKey Part Number
2019-RK73B3ATTE166JTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-RK73B3ATTE166JCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-RK73B3ATTE166JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RK73B3ATTE166J
Description
RES 16M OHM 5% 1W 2512
Detailed Description
16 MOhms ±5% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RK73B3ATTE166J Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Size / Dimension
0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)