MF1/4DCT52R2493F
DigiKey Part Number
2019-MF1/4DCT52R2493FTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-MF1/4DCT52R2493FCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF1/4DCT52R2493F
Description
RES 249K OHM 1% 1/4W AXIAL
Detailed Description
249 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200 Metal Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.248" L (2.30mm x 6.30mm)