HV73V2ATTD9093D
DigiKey Part Number
2019-HV73V2ATTD9093DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HV73V2ATTD9093D
Description
RES 909K OHM 0.5% 1/4W 0805
Detailed Description
909 kOhms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, High Voltage, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
HV73V2ATTD9093D Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)