CFS1/4CMTA302J
DigiKey Part Number
2019-CFS1/4CMTA302JCT-ND - Cut Tape (CT)
2019-CFS1/4CMTA302JTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFS1/4CMTA302J
Description
RES 3K OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial, Radial Bend Carbon Film
Category
Power (Watts)
Mfr
Composition
Series
Temperature Coefficient
-450/ +350ppm/°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Size / Dimension
0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)