FB-EI-30026-000
DigiKey Part Number
FB-EI30026000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FB-EI-30026-000
Description
MIC BOOM ANLG NC -87DB 0.709"DIA
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 Hz ~ 4.7 kHz Analog Microphone Boom Noise Cancelling (-87dB ±5dB @ 74dB SPL) Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FB-EI-30026-000 Models
Category
Frequency Range
300 Hz ~ 4.7 kHz
Manufacturer
Knowles
Sensitivity
-87dB ±5dB @ 74dB SPL
Series
Impedance
300 Ohms
Packaging
Bulk
Port Location
Side
Part Status
Active
Termination
Wire Leads
Type
Boom
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Output Type
Analog
Height (Max)
0.300" (7.62mm)