3640Y1K20474KXRWS3
DigiKey Part Number
1608-3640Y1K20474KXRWS3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3640Y1K20474KXRWS3
Description
CAP CER 0.47UF 1.2KV X7R 3640
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 1200V (1.2kV) Ceramic Capacitor X7R 3640 (9110 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3640Y1K20474KXRWS3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
3640 (9110 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.362" L x 0.417" W (9.20mm x 10.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.177" (4.50mm)