2211JA250271MXTSP is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
270 pF ±20% 250V Ceramic Capacitor X7R 2211 (5728 Metric)
2211JA250271MXTSP
DigiKey Part Number
2211JA250271MXTSP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2211JA250271MXTSP
Description
CAP CER 270PF 250V X7R 2211
Detailed Description
EDA/CAD Models
2211JA250271MXTSP Models
Category
Mfr
Ratings
X1, Y2
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.100" (2.54mm)
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C