1825Y2500105KXT is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 218
Datasheet
1 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1825 (4564 Metric)
1825Y2500105KXT
DigiKey Part Number
1825Y2500105KXT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1825Y2500105KXT
Description
CAP CER 1UF 250V X7R 1825
Detailed Description
EDA/CAD Models
1825Y2500105KXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)