1808Y2500154KXT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
0.15 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric)
1808Y2500154KXT
DigiKey Part Number
1808Y2500154KXT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1808Y2500154KXT
Description
CAP CER 0.15UF 250V X7R 1808
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
1808Y2500154KXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Size / Dimension
0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)