1210J6300562KXR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
5600 pF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
1210J6300562KXR
DigiKey Part Number
1210J6300562KXR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210J6300562KXR
Description
CAP CER 5600PF 630V X7R 1210
Detailed Description
EDA/CAD Models
1210J6300562KXR Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)